Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Sık Sorulan Sorular

Gidon; doğrultu ve bağlantı durumunu kontrol edin. Frenler; levye/pedal çekme mesafesini ve yeterli seviyede çalıştığından emin olun. Lastik; hava basınçlarını kontrol edin. Benzin; depodaki benzinin yeter durumunu ve herhangi bir kaçak olup olmadığını kontrol edin. Aydınlatma; tüm adınlatma ve uyarı lambalarının yanıp yanmadığını kontrol edin. Korna; çalıp çalmadığını kontrol edin. Motor yağı; seviye kontrolü yapın, eksik yağ motorun hararet yapmasına neden olur. Gaz elciği; hareket anında herhangi bir takılma olup olmadığı ve gidon hareketerinde kastırma yapmadığından emin olun. Orta ve yan sehpa; yaylarını kontrol edin.

Olası bir kaza durumunda motorunuzun parçalarında herhangi bir hasara sebebiyet vermemek için sürüş öncesi kontrol mutlaka yapılmalıdır. Motorunuzu kullanmak için ehliyetiniz olması gerekmektedir. Bunun yanında trafiğe çıkmadan önce yeterli deneyime sahip olmanız gerekir. Diğer araç sürücülerinin sebebiyet verebileceği olası bir kazayı önlemek için sürüş esnasında parlak ve acık renk kıyafetler giyin. Trafik kurallarına tam anlamıyla uyun. Hızınızı trafik kurallarına ve yol durumuna göre ayarlayın.Trafikteki diğer sürücüleri uyarmak amacıyla dönerken veya şerit değiştirirken sinyal verin. Aynı zamanda yağmurlu havalarda zeminin kaygan olması nedeniyle daha yavaş ve dikkatli kullanın. Sürüş esnasında iki eliniz elciklerde ve iki ayağınızda ayaklıklarda olmalı.Yolcu da iki eliyle sürücüye tutunmalı ve iki ayağını da yolcu ayaklıklarına koymalıdır. Sürüş esnasında kask, eldiven ve gözlük gibi koruyucu kıyafetler giymelisiniz. Aynı zamanda yolcu da kask giymelidir. Tekerlekler, ayaklıklar ve elciklere takılabilecek uzun ve sarkan kıyafetler giyilmemelidir.

Motor yağını boşaltınız. Benzin deposundaki tüm benzini boşaltınız ve depo içine anti-pas uygulayınız. Bujiyi çıkartınız ve silindir içersine 15-20 ml motor yağı boşaltınız. Kontağı kapalı konuma getiriniz ve marş pedalına birkaç kez bastıktan sonra bujiyi yerine takınız. Aküyü çıkartınız ve ayda bir kez şarj etmeniz durumunda akünün performansını korumuş olacaksınız. Motosikletinizi temizleyiniz ve paslanma ihtimali olan kısımlara anti pas uygulayınız. Lastik hava basıncını kontrol ederek gerekirse hava basınız ve lastiklerin yer ile temasını kesiniz. Herhangi bir kılıf veya örtü ile motosikletin üzerini kapatınız.

Evet almalısınız. Özellikle büyük kentlerde yaşayanların daha fazla ders alarak trafikteki hatalara ve tehlikelere karşı nasıl davranacaklarını çok iyi öğrenmeleri gerekiyo

Scooter 125cc, 150cc motosiklet ile başlayabilirsiniz. 125cc super sport model önermiyoruz. Çünkü bir süre sonra zayıf kaldığını düşünüp satmaya çalışacaksınız. Bu konuda 250cc ile başlamak ve başlamadan önce iyi bir eğitmenden ders almak gerektiğini unutmayın.

Uzun yolculuklarda cc önemli değildir. Eğer motosiklet ile acil gitmeniz gerekmiyorsa her güçte ve performansta motosiklet ile yolculuğa çıkılır.

Sürüş kabiliyetiniz ne olursa olsun 600cc bir motosiklet daha fazla tehlike içerir. Ders almadan 600cc bir motora yükselmek, tavsiyem değildir. Alacağınız en fazla 300cc’lik bir motosiklet olmasında ölüm ve yaşam kadar fark var.

Bu tarz ihbarlar bildiğimiz kadarıyla ilk önce trafiğe bildiriliyor sonrada Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuluyor. Bu yüzden çarpıp kaçan bir araba varsa plakasını almayı, bir fotoğraf çekmeyi, olay yerinin fotoğrafını hatta videosunu çekmeyi unutmayın. Bu delillerin hepsini savcılığa teslim ederek olayın çözülmesini bekleyin. Ayrıca trafik sigortasına bildirerek tazmin talebinde bulunun. Tabiki ilk önce aracın bulunması, şoförün yakalanması gerekmektedir.